Co zrobić by moja marka wyróżniała się na rynku?

badania rynku

 

Czym jest marka oraz dlaczego jest tak ważnym elementem wizerunku firmy?

Marka to symbol, nazwa, znak graficzny stworzony, aby oznaczyć i wyróżnić firmę produkującą dany produkt na tle firm konkurencyjnych. Działa ona niczym emocjonalny bodziec, który jako pierwszy ma trafić do potencjalnego klienta. Ma on funkcję informacyjną, promocyjną oraz gwarancyjną.

 

Do stworzenia naszej marki potrzebujemy ocenić następujące aspekty:

–   sposób, w jaki my postrzegamy naszą markę,

–   sposób, w jaki inni widzą naszą markę,

–   sposób, w jaki chcemy, aby inni postrzegali naszą markę,

–   sposób, w jaki realnie chcemy stworzyć obraz naszej marki.

 

Dlaczego marka jest taka ważna?

Dobry przedsiębiorca dba o kreowanie swojej marki. Wizerunek marki ma ogromny wpływ na to, jak będzie oceniał nas potencjalny klient, co jest podstawą sukcesu biznesowego i bezpośrednio wpływa na wyniki sprzedaży.

Dzięki dobremu wizerunkowi marki producent uzyskuje przewagę konkurencyjną, zwiększa stabilność działania, łatwiej jest mu wprowadzić nowe produkty na rynek (gwarancja ich jakości), może prowadzić bez problemu ofensywną politykę sprzedaży.

Klienci są często skłonni płacić nie za produkty, ale za dany wizerunek.

Często trudno jest określić, w jaki sposób nasza marka jest postrzegana – wewnętrzne raporty mają tu tendencje do przekłamywania faktów. Jednym ze sposobów na uzyskanie pewnych informacji na ten temat jest zatrudnienie firmy zewnętrznej. Oferty badania opinii na temat wizerunku posiada wiele firm badawczych, w tym nasza.

 

Jak skutecznie stworzyć własną markę?

Marka służy firmie do promowania swoich produktów. Powinna ona:

–   precyzyjnie przedstawiać korzyści, jakość i skuteczność produktu,

–   kształtować postrzeganie naszej firmy,

–   odróżniać się od marek naszych konkurentów,

–   mieć nazwę, symbol łatwy do zapamiętania i rozpoznania,

–   tworzyć osobowość naszej firmy,

–   nie kojarzyć się z niczym niewłaściwym.

 

Twoja marka – musisz ją wyróżnić

Twoja marka musi posiadać wszystkie niezbędne cechy i właściwości, ale najważniejsze by posiadała „to coś”, czyli swoją własną indywidualność. Co to oznacza? Marka musi się wyróżniać, czyli pokazywać, dlaczego potencjalny klient powinien wybrać nasz produkt, a nie produkt konkurencji. Jak to zrobić?

–   Postaw na oryginalność – najważniejszą zasadą jest, aby nie powielać marki innych. Aby była ona interesująca, powinna być oryginalna i wyróżniać się na tle konkurencji. Chcemy, aby to konkurencja chciała nas naśladować i abyśmy byli pionierami w naszej dziedzinie.

–   A może postawić na prostotę — nie powinniśmy do naszej marki wprowadzać chaosu i akcentować najmniejszych parametrów. Postawmy na wybranie jednego, aby zbudować na nim całą koncepcję, gdyż im coś jest bardziej skomplikowane, tym jest trudniejsze w odbiorze dla klientów. Dodatkowo im coś jest prostsze, tym łatwiej zostanie zapamiętane.

–   Wybierz konkretny obszar potrzeb klientów.

–   Wiarygodność popłaca – nie stawiaj obietnic, których nie możesz spełnić, gdyż raz nadszarpnięty wizerunek trudno odbudować.

–   Bądź na bieżąco ze zmianami rynkowymi – rynek, klienci i konkurencja stale się zmieniają, więc warto śledzić otoczenie, aby nasza marka była zgodna z oczekiwaniami klientów i aktualnymi okolicznościami.

–   Bądź zrozumiały – należy wybrać odpowiedni język przy komunikacji z klientem, musimy rozważyć, z jaką grupą docelową mamy do czynienia.

–   Prowadź otwartą kampanię wizerunkową – spróbuj dotrzeć do jak największej liczby klientów poprzez wszelkie portale społecznościowe.

 

Podsumowanie

Prawidłowy wybór marki jest podstawą sukcesu niezależnie od branży, w jakiej się znajdujemy. Dzięki niej uda nam się wyróżnić na rynku i, przede wszystkim, przyciągnąć do siebie nowych klientów, przez co zagwarantujemy sobie zyskowność sprzedaży. Tworzenie atrakcyjnego wizerunku musi pociągać za sobą zwiększanie jakości, gdyż pociąga on za sobą duże oczekiwania klientów. Nie wahaj się więcej i przeprowadź badania marki

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy warto, aby marka miała dobrze dostosowaną kreację graficzną?

Tak, każda marka powinna popracować nad kreacją graficzną, która powinna być:

  • Spójna - podkreśla zaangażowanie twórców i budzi skojarzenia z marką,
  • Dostosowana do grupy docelowej,
  • Dostosowana do charakteru marki - zwracamy uwagę na: kolory, symbole i fonty. 
Jakie pytania powinniśmy sobie zadać podczas kreowania wizerunku marki?
  • Dlaczego założyliśmy markę i jakimi wartościami chcemy się komunikować przy jej działalności? 
  • Jaki cel chcemy osiągnąć? 
  • Jaką rolę odgrywają w naszej firmie pracownicy i w jaki sposób powinniśmy o nich zadbać? 
  • Jaką funkcję spełniają nasi klienci i jak chcielibyśmy im się odwdzięczyć? 
     
Jakie jest koszt realizacji badania rynku i opinii w firmie Biostat?

Koszt realizacji badania rynku i opinii jest ustalany indywidualnie z klientem, ponieważ zależy od wielu czynników. Podczas konsultacji i po wymianie podstawowych informacji na temat badania można uzyskać wstępną wycenę. 
 

Zobacz także
Copyright © Medical-Market-Research
English