Badania rynku leków i potencjalne korzyści wynikające z ich realizacji

badania rynku, analizy statystyczne

Obecnie rynek farmaceutyczny bardzo dynamicznie się rozwija. Coraz częściej zmieniają się zapotrzebowania, na które koncerny farmaceutyczne próbują odpowiadać. O lekach niejednokrotnie słyszy się w radiu lub telewizji, a to sprawia, że niełatwo jest sprzedać nowy produkt i przekonać do niego klientów.

 

Czym są badania rynku leków?

 

Bardzo istotne są więc badania rynku farmaceutycznego dla rozmaitych producentów leków. Pozwalają one na poznanie opinii i oczekiwań klientów oraz na dotarcie do tego, w co faktycznie warto inwestować. Tego rodzaju pomiary najlepiej powierzać profesjonalistom, którzy mają rzetelną wiedzę na temat analizy rynku. Dzięki temu mamy pewność, że wyniki badań będą odpowiadały faktycznej sytuacji. Sporządzą oni profesjonalną ankietę, a sama realizacja badania będzie wykonywana przez osoby doświadczone oraz szkolone w tym celu.

 

Badania rynku medycznego są kierowane przede wszystkim do lekarzy, pracowników służby zdrowia, koncernów farmaceutycznych oraz aptek. Przeprowadzane są także wśród kierowników szpitali, farmaceutów, pacjentów, a także liderów opinii. Obejmują one przede wszystkim: zachowania konsumenckie, poszukiwanie najbardziej odpowiadającej drogi promocji oraz analizę konkurencji. Pozwalają na analizę cen, badanie opinii klientów, badanie tendencji lekarzy, farmaceutów oraz konsumentów, badania satysfakcji lekarzy i inne. Są przeznaczone dla każdego, kto pragnie, aby jego wyniki sprzedażowe wzrastały. Rola badań rynku farmaceutycznego jest niebagatelna.

 

Badania rynku leków obejmują współpracę z producentami zarówno leków bez recepty, jak i leków receptowych lub leków w trakcie opracowania.

 

Korzyści wynikające z realizacji badań rynku farmaceutycznego

 

Co można uzyskać dzięki badaniom rynku farmaceutycznego? Poznajemy cechy produktów, na które pacjenci zwracają szczególną uwagę. Badania opinii pozwalają poznać preferencje poszczególnych klientów, farmaceutów oraz lekarzy. Sprawdzamy w ten sposób także efektywność przedstawicieli medycznych. Dostajemy konkretne informacje na takie tematy jak:

 

  • co sprawia, że klienci sięgają po dane suplementy oraz środki lecznicze?
  • jak postrzegana jest marka na tle konkurencji?
  • jakie są skojarzenia z daną marką?
  • jakie są wrażenia z jakości obsługi w danej placówce medycznej?
  • jakie ceny za nabycie konkretnych produktów są najbardziej preferowane i akceptowalne?
  • jakie są przyzwyczajenia pacjentów?
  • jakie są zwyczaje lekarzy, np. odnośnie przepisywania leków?
  • jaka jest użyteczność platformy online dla lekarzy?
Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Jakie aspekty są kluczowe w badaniach opinii klientów?

Warto uświadomić sobie, że w celu poprawy interakcji z klientami firmy, dobrym rozwiązaniem jest monitorowanie poziomu ich zadowolenia ze współpracy. Obecnie, jeśli przedsiębiorstwu, zależy na dobrych relacjach ze swoimi klientami lub partnerami handlowymi, powinny rozważyć liczne rozwiązania, które usprawnią procesy b2c lub b2b. Dodatkowo powinni również stale kontrolować, czy przyjęte wcześniej rozwiązania,  mają realne przełożenie na poprawę wizerunku firmy.

Czy analiza SWOT może okazać się pomocna podczas badań rynku leków?

Jak najbardziej tak. Analiza SWOT jest bardzo uniwersalną metodą. Pozwala określić silne oraz słabe strony przedsiębiorstwa, jak i szanse wraz z zagrożeniami płynące z otoczenia. Dzięki analizie SWOT uzyskamy jasny obraz, na jakie aspekty nakierować przedsiębiorstwo. Dodatkowo w jakim kierunku powinno zmierzać i jakie cele uznać za priorytetowe. 
 

W jaki sposób przekazywane są wyniki badań klientowi?

Mówiąc o badaniach CATI, to wyniki przekazywane są w postaci bazy danych odpowiedzi w pliku Excel. Istnieje również możliwość, oczywiście po wcześniejszym uzgodnieniu, aby eksperci przeprowadzili analizę otrzymanych wyników. Wtedy analizę wraz z raportem badawczym, klient otrzyma w formacie Word oraz pliku PDF.
 

Zobacz także
Copyright © Medical-Market-Research
English