Jak zaplanować projekt badań marketingowych w medycynie?

badania rynku

Podobnie jak wszystkie inne gałęzie gospodarki w naszym kraju, tak również rynek medyczny i farmaceutyczny w ostatnich latach intensywnie się rozwijają. W związku z tym tak naprawdę koniecznością staje się wprowadzanie kolejnych unowocześnień, równie pod względem produkcji, marketingu, czy też obsługi klienta.

Jak jednak sprawić, aby planowane zmiany faktycznie przyniosły oczekiwany skutek i wpływały na rozwój firmy? Rozwiązaniem mogą okazać się badania marketingowe, z których korzysta coraz więcej firm z branży.

 

Po co przeprowadza się badania rynku medycznego

 

Właściwie przeprowadzone badania rynku farmaceutycznego, mogą rzucić zupełnie nowe światło na to, co do tej pory było niedostrzegalne. Pozwalają one na dokonanie dogłębnej analizy tego jak wygląda obecna sytuacja rynkowa, ale dzięki nim możliwe jest również uzyskanie cennych informacji, które mogą wskazać nam potencjalną drogę rozwoju i tym samym osiągnąć zamierzone efekty.

 

Kto powinien decydować się na badania?

 

Mogłoby się wydawać, że takiego typu badanie to przede wszystkim propozycja dla firm, które dopiero zaczynają swoją działalność. Nie jest to jednak prawdziwe stwierdzenie. Owszem, dopiero rozwijające się biznesy potrzebują wsparcia na starcie, ale w dzisiejszych czasach, informacje zdobyte w badaniach rynku medycznego są również czymś niezbędnym dla firm, które już od jakiegoś czasu działają w branży.

 

Dlaczego? Otóż sytuacja rynkowa ulega ciągłym zmianom, na które trzeba błyskawicznie reagować, aby nie wypaść z obiegu. W związku z tym, co jakiś czas należy powtarzać badania, aby nie stać w miejscu, gdyż konkurencja z pewnością nie czeka z założonymi rękami na rozwój sytuacji. Wręcz przeciwnie; konkurencyjne firmy dążą do ciągłego polepszania swojej działalności i do przejęcia pozycji lidera na rynku.

 

Kto powinien przeprowadzić badanie?

 

Badanie rynku farmaceutycznego najlepiej jest oczywiście zlecić profesjonalnej firmie, która ma odpowiednie doświadczenie w tej dziedzinie. Zespół wykwalifikowanych badaczy, którzy na swoim koncie mają wiele podobnych zleceń, będzie w stanie stworzyć najbardziej wiarygodny raport, który może okazać się niezwykle ważny w planowaniu strategii rozwoju firmy.

 

Obecnie, swoje oferty dotyczące świadczenia tego typu usług, proponuje spora liczba firm. Należy zatem szczegółowo przyjrzeć się ich dotychczasowej działalności, aby być w stanie wybrać tę najlepszą. Oczywiście warto kierować się również opiniami klientów na temat danej firmy i sposobu realizacji przez nią powierzonego zadania.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Jakimi metodami można przeprowadzić badania runku farmaceutycznego?
  • Badania fokusowe FGI,
  • Indywidualne wywiady pogłębione,
  • Ankiety ilościowe online (CATI),
  • Ankiety ilościowe online (CAWI),
  • Badania opinii w autorskim panelu internetowym,
  • Wywiady CAPI — z użyciem urządzeń mobilnych.
Do kogo dociera się podczas przeprowadzania badań rynku farmaceuntycznego?

Podczas badań rynku farmaceutycznego, dociera się zarówno do pacjentów, lekarzy, jak i farmaceutów. Warto badać takie aspekty jak: opinię oraz satysfakcję, a przy tym wszystkim dodatkowo analizując znajomość marki. Warto pamiętać również o grupach docelowych, którymi są również apteki oraz personel medyczny i organizacyjny.

Czy istnieje możliwość, aby na potrzeby badań dostarczyć eCRF?

Oczywiście. Firma Biostat dysponuje autorskim systemem eCRF.biz™, który jest zgodny z wszystkimi wytycznymi FDA oraz dodatkowo jest za każdym razem konfigurowany pod konkretne badanie. 
Ogromnym plusem jest to, że korzystanie z oprogramowania nie wymaga zakupu odrębnej licencji.

Czy realizujecie badania marketingowe na zlecenie?

Tak. Biostat to kompleksowa agencja badawcza od ponad 18 lat zajmujemy się badaniami marketingowymi - specjalizujemy się w rynku medycznym i farmaceutycznym.

Zobacz także
Copyright © Medical-Market-Research
English