Działanie tabletek poronnych

konsultacje lekarskie online

O czym należy pamiętać przed skorzystaniem z tabletek poronnych?

Z tabletek poronnych kobiety korzystają, jeśli chcą dokonać terminacji ciąży. Taką procedurę bezpiecznie i skutecznie możemy wykonać do 12 tygodnia ciąży i ten proces nie wymaga kontroli lekarskiej oraz można ją przeprowadzić w domu. Przed skorzystaniem należy zapoznać się z przeciwwskazaniami oraz objawami, które będą towarzyszyć kobiecie przez najbliższe kilkanaście dni po wykonaniu procedury aborcji farmakologicznej. Dzięki temu kobieta w pełni świadomie przygotuje się na każdą ewentualność.
 

Skuteczność w aborcji farmakologicznej

Statystyki mówią, że u 3 kobiet na 100 może dojść do częściowego poronienia lub nie ma go wcale. W takich przypadkach jest konieczna interwencja chirurgiczna. W pozostałych przypadkach skorzystanie z tabletek poronnych jest skuteczne w ok. 95%. Należy pamiętać, że wysoka skuteczność jest wtedy, kiedy całą procedurę wykonujemy zgodnie z zaleceniami, dlatego nie omijamy żadnego kroku.
 

Objawy po wykonaniu procedury aborcji farmakologicznej

Klasycznym objawem wykonania aborcji jest krwawienie, które jest objawem poronienia, ale utrzymuje się również po tym. Krwawienie może zmienić się w plamienie, które będzie trwać kilka / kilkanaście dni. W tym czasie szczególnie należy dbać o higienę intymną, ponieważ krwawienie zwiększa ryzyko infekcji intymnych. W czasie krwawienia nie zaleca się korzystania z tamponów oraz wykonywania irygacji pochwy. Co więcej, zamiast kąpieli należy brać prysznic. Należy powstrzymać się od stosunków seksualnych – chyba że z wykorzystaniem prezerwatywy. Innymi objawami są:

  • Bóle brzucha – przypominają bóle menstruacyjne,
  • Skurcze macicy,
  • Bóle głowy,
  • Wymioty,
  • Nudności,
  • Biegunka.
     

Przeciwwskazania do skorzystania z tabletek poronnych

Najważniejszymi, medycznymi przeciwwskazaniami do przyjęcia przez kobietę tabletek poronnych są:

  • Niedoczynność nadnerczy,
  • Ciąża pozamaciczna – podejrzewana lub stwierdzona, (dlatego ważne jest, aby przed skorzystaniem odbyć wizytę u ginekologa i wykonać USG),
  • Niewydolność wątroby,
  • Reakcja alergiczna na substancje czynne ,
  • Porfiria o podłożu genetycznym.
     

Należy pamiętać, że nie można ignorować przeciwwskazań, ponieważ świadomie narazimy się na poważne komplikacje zdrowotne. W razie jakichkolwiek komplikacji nie czekaj, tylko umów się na konsultacje online i uzyskaj fachową poradę medyczną. 

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy za pośrednictwem telemedycyny może zostać przepisana tabletka wczesnoporonna?

W Polsce tabletki wczesnoporonne nie są dopuszczone do obrotu. Niemożliwe jest uzyskanie e-Recepty na tabletki wczesnoporonne, zarówno podczas wizyty stacjonarnej, jak i konsultacji online. 

Czy można przyjąć tabletkę wczesnoporonną na własną rękę?

Nie zaleca się przyjmowania tabletek wczesnoporonnych bez konsultacji ze specjalistą. Przyjmowanie takich leków bez konsultacji z lekarzem, może wywołać groźne powikłania.
 

Czy po przyjęciu tabletki poronnej w przyszłości jest problem z zajściem w ciążę?

Nie, płodność po przyjęciu tabletki poronnej nie ulega zmianie.
 

Zobacz także
Copyright © Medical-Market-Research
English