Badanie dotyczące substytucji leków RX
2017-05-15
Ogólnopolska, N=523
1900zł
Kwestia zażywania przez pacjentów określonych leków dostępnych na receptę najczęściej wynika z rekomendacji lekarza (49%) oraz ceny (27,7%). Stosunkowo rzadko (18%) bierzemy natomiast pod uwagę polecenia ze strony farmaceutów w aptece.
Bardzo rzadko sięgamy po zamienniki
Uczestnicy badania zwykle stwierdzali, że do tej pory lekarz nie poinformował ich w trakcie wizyty o potencjalnej możliwości stosowania substytutów dla leków oryginalnych – charakteryzujących się analogiczną zawartością substancji aktywnych oraz zbliżonym działaniem, jednak niższą ceną. Tylko niespełna 4% badanych zadeklarowało natomiast, że o takiej ewentualności są informowani przy każdej okoliczności przepisywania nowego leku.
Również sami pacjenci raczej rzadko wychodzą z własną inicjatywną, prosząc farmaceutę lub lekarza o wydanie zamiennika. Aż 45,7% badanych dotychczas ani razu nie zwróciło się z taką prośbą. Niemalże co piąty Polak odczuwa przy tym nieufność do substytutów leków, postrzegając je jako mniej skuteczne i w mniejszym stopniu bezpieczne.
Spis treści
Zamienniki i inne odpowiedniki leków i suplementów diety – badania opinii klientów aptek 1
Częstość zakupu leków i suplementów diety w aptece 2
Czynniki decydujące o wyborze leków 3
Dokonywanie zamiany leków i suplementów diety przez lekarza oraz informowanie pacjentów o możliwości nabycia tańszych produktów 4
Apteki lokalne i apteki sieciowe jako miejsca dokonywania zakupu leków i suplementów diety 5
Oferowanie zamienników i innych odpowiedników leków w aptekach 6
Chęć zakupu tańszych produktów w aptece oraz reakcje farmaceuty 9
Źródła wiedzy o zamiennikach leków 10
Skuteczność i bezpieczeństwo zamienników leków – opinie klientów 11