Czy farmaceuta będzie miał możliwość, aby zablokować lub anulować e-Receptę?

konsultacje lekarskie online

W związku z wprowadzanymi co jakiś czas zmianami w uprawnieniach, czy to lekarzy, pielęgniarek, czy farmaceutów, rodzą się nowe pytania. Zdezorientowani pacjenci nie wiedzą, na ile dana osoba z sektora medycznego może sobie pozwolić. Zobaczmy, jakie uprawnienia ma farmaceuta gdy w grę wchodzą nasze e-Recepty.

 

Podstawowe uprawnienia z zakresu realizacji e-Recepty

Pacjenci zadają sobie pytanie: czy wybrany farmaceuta będzie miał możliwość zablokować lub anulować jego e-Receptę i odpowiedź na to pytanie jest jasna. E-Recepta może zostać zablokowana w określonym przypadku:

  • ‘podejrzanej’ e-Recepty,
  • Gdy e-Recepta będzie wystawiona na lek recepturowy, wówczas farmaceuta blokuje e-Receptę na czas przygotowywania tego leku,
  • Gdy pacjent wykupuje jedynie część opakowań przepisanych na e-Receptę. Wówczas do czasu wykupienia pozostałych opakowań leków, e-Recepta jest zablokowana do realizacji.

 

Farmaceuta wystawi e-Receptę?

Prawo farmaceutyczne jasno komunikuje, że farmaceuta ma prawo wystawić e-Receptę, jeśli występuje bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia pacjenta. Farmaceuta ma jednak obowiązek zastosować się do kilku zasad, m.in.:

  • lek powinien zostać wydany bezpośrednio w aptece,
  • każda wystawiona e-Recepta farmaceutyczna pozostaje w dokumentacji w punkcie aptecznym i podległa ona ewidencjonowaniu,
  • e-Recepta farmaceutyczna jest jedynie realizowana z odpłatnością 100%,
  • e-Recepta może zawierać produkty lecznicze z kategorii Rp, jednakże z zastrzeżeniem wszelkich produktów leczniczych, które zawierają substancje psychotropowe oraz środki odurzające,
  • e-Recepta zawiera kompletne dane farmaceuty oraz pacjenta wraz z informacją o przyczynie wydania e-Recepty farmaceutycznej.

 

Kiedy farmaceuta odmówi realizacji?

Każdy farmaceuta ma prawo odmówić realizacji e-Recepty, powinien, jednak podejść on do te kwestii ostrożnie i w pełni profesjonalnie. Oznacza to, że powinien poinformować pacjenta o przyczynie odmowy, np. z powodu nieprawidłowych informacji na e-Recepcie, przekroczenia okresu jej ważności, czy w sytuacji, gdy zauważy potencjalne interakcje między przepisanymi lekami.

Zobacz także
Polecane serwisy:
Copyright © Medical-Market-Research
English